Рішенням дев’ятої сесії Охтирської районної ради сьомого скликання від 07.12.2016 р. «Про затвердження Положення про громадський бюджет (бюджет участі) в Охтирському районі» депутатами було підтримано ініціативу «Нова модель партиципаторного бюджету. Рівень: Район & Громада».

Щоб конкретніше дізнатися про суть нового для Охтирщини рішення та на якому етапі знаходиться його реалізація, ми звернулися до голови Охтирської районної ради Романа Бублика.

- Романе Юрійовичу, як з’явилася ідея впровадження на Охтирщині бюджету участі?

- Реалізація проекту бюджету участі - це вимога часу, перший крок впровадження реальних децентралізаційних європейських стандартів на Охтирщині, це право кожного громадянина, жителя тієї чи іншої громади впливати на розподіл коштів громади та брати безпосередню участь у реалізації конкретних інвестиційних проектів.

- Розкажіть будь ласка, в чому його суть та переваги.

- Спершу скажу те, що бюджет участі дозволяє громадам залучити певну суму коштів із районного бюджету на реалізацію того чи іншого проекту на своїй території. Це може бути один із об’єктів, що належить до комунальної власності, приміром, дитячий садочок, школа, лікарня, ФАП чи то вулиця, парк тощо. Що ж до загального обсягу бюджету участі – він визначається рішенням сесій Охтирської районної та місцевої ради у співвідношенні 50% на 50% або й більше зі сторони місцевої ради.

Які переваги? Це вже згадані мною 50% з боку районного бюджету та можливість громадськості впливати на розподіл коштів зазначених бюджетів, визначити пріоритетні на їх думку напрямки використання бюджетних коштів. Таким чином, бюджет участі є своєрідним інноваційним механізмом залучення громадян до управління та цілком демократичним процесом.

- Хто може подавати проекти та як буде визначатись той із них, що буде реалізовуватись?

- Проект може подати громадянин України, який досяг 16-річного віку та зареєстрований чи є вихідцем (народженим) з тієї місцевої громади, де хоче втілити проект. Вивченням і відбором проектів займатиметься робоча група, яка прийматиме рішення щодо допуску їх до голосування. У відкритому голосуванні зможуть взяти участь знову ж таки громадяни України, які зареєстровані та проживають на території місцевої ради.

- З часу прийняття рішення про «бюджет участі» в районі минуло трохи більше місяця. Чи вдалося щось зробити в цьому напрямку?

- До його реалізації йдемо виваженими кроками, адже не маємо права на помилки. Мною, зокрема, видане розпорядження від 06.01.2017 р. № 3 «Про робочу групу з впровадження громадського бюджету (бюджет участі) в Охтирському районі», яким затверджено її склад та положення про неї. Нами направлені листи-запрошення селищній та сільським радам щодо участі в проекті, але, на жаль, зацікавленість виявили лише Височанська, Комишанська та Пологівська сільські ради. З ними ми й будемо реалізовувати проект бюджету участі у 2017 році.

- Забігаючи наперед, про яку орієнтовну суму може йти мова?

- На черговій сесії, що відбудеться найближчим часом, з районного бюджету плануємо виділити 300 000 грн. Тобто, відповідно до принципу «50х50», у кожній з цих трьох громад на громадські ініціативи буде витрачено мінімум по 200 000 грн.

- Тож згаданим Вами громадам залишається очікувати прийняття рішення?

- Не зовсім так. Вважаю, що жителям Височанської, Комишанської та Пологівської сільських рад вже варто почати працювати над ідеями, які з часом можуть бути втіленими в життя на території їх громад. Адже, вже за кілька днів розпочнеться прийом заявок проектів. Тож, користуючись нагодою, запрошую небайдужих жителів згаданих громад взяти активну участь у цьому процесі.

Спілкувався Борис ЧИКАЛО

Міськрайонна газета "Прапор перемоги"від  19.01.2017 №3

 

Післямова: детальніше про громадський бюджет (бюджет участі) в Охтирському районі можна дізнатися на сайті Охтирської районної ради (http://ohtrada.com.ua) в розділі «Комунікація з громадськістю» - «Громадський бюджет».