7 грудня в Україні вже у сімнадцяте відзначатиметься всенародне свято – День місцевого самоврядування. Чому всенародне? Тому, що на відміну від більшості професійних свят, до нього причетний кожен із нас як член тієї чи іншої територіальної громади, як законний носій влади. А професійним воно є для працівників низки місцевих рад, міських, селищних та сільських голів. Й, звичайно ж, досить важливим цей день є для місцевих народних обранців, без яких функціонування місцевого самоврядування не уявляється можливим. Адже, самоврядування - це можливість громад самим вирішувати місцеві проблеми, формувати бюджети, впливати на життя свого регіону.

З нагоди свята ми спілкувались з головою Охтирської районної ради Романом Бубликом. Мова йшла як про роботу цього органу, що працює в новому складі близько року, так і про взаємодію з державними органами влади, керівниками громад, проблеми, які турбують голову райради.

Романе Юрійовичу, у цьому скликанні в районній раді представлено 6 різних політичних сил. Як це впливає на роботу районної ради в цілому? Як Ви взагалі оцінюєте нинішній депутатський корпус?

Наявність 6 різних політичних сил у цьому скликанні впливає на роботу районної ради позитивно. Вважаю, що упродовж року в залі засідань відчувалась справжня демократія серед депутатського корпусу, тобто під час прийняття рішень у більшості випадків не прослідковувалась партійна приналежність депутатів. Взяти хоча б голосування за схему планування району, затвердження нормативно-грошової оцінки тощо. Якщо ж говорити про стратегічно важливі для громади рішення, такі, приміром, як звернення до вищих органів влади з приводу тарифів, підтримки сільгоспвиробників та інші, депутати проявляли абсолютну одностайність, не дивлячись на свою провладність, нейтральність чи опозицію до діючої влади.

Під час І сесії районної ради 7 скликання, коли йшло обговорення кандидатур на голову ради, Ви давали певні обіцянки. Чи виконані вони?

Так, я дійсно давав обіцянки депутатському корпусу, громаді Охтирщини в тому, що суттєво підніму роль головного органу місцевого самоврядування району у вирішенні проблемних питань. І, на мою думку, це, в значній мірі, вдалося. Я не вважаю, що районна рада та її виконавчий апарат наразі працюють від сесії до сесії - вони постійно вирішують проблемні питання життєдіяльності Охтирщини. 2016 рік, в цілому, вважаю феноменальним у плані проведення енергозберігаючих заходів, які проводились не виключно районною державною адміністрацією, що спостерігалось раніше, а під чітким керівництвом і за активної участі районної ради. Так, Охтирський район уперше прийняв участь у проектах Державного фонду регіонального розвитку. Мова про топкову на альтернативному паливі в дитсадку с.Грунь. Активно співпрацював він у 2016 році і з ПРООНом, спільно з яким реалізовані 2 проекти (топкові на альтернативних видах палива у загальноосвітніх навчальних закладах Комишів та.Хухри). Це коротко про те, що зроблено в плані залучення зовнішніх інвестицій. Не менш важливим є й те, що виконано за кошти районного бюджету за ініціативи та підтримки депутатів районної ради. Так уже встановлені твердопаливні котли в ДНЗ с.Сонячне, в активній фазі встановлення ще двох топкових у школах с. Рибальське та с.В’язове. Гадаю, що до кінця року матимемо можливість відзвітувати про те, що котли НІІСТУ-5 вже не обслуговують бюджетні установи Охтирського району (витрати на газ кожного з цих котлів становлять сотні тисяч гривень у місяць). Це буде значна економія бюджетних коштів на майбутнє, адже при їх розподілі Міністерство фінансів не враховує те, яке встановлене обладнання – в галузі освіти кошти даються відповідно до кількості учнів, в охороні здоров’я - до кількості населення. Тому вже в наступному році матимемо більший ресурс для покращення матеріального стану наших бюджетних установ.

Додам, що проектну роботу районної ради у 2016 році вважаю досить вдалою - Охтирський район брав участь більше, ніж у 10 різноманітних проектах.

Романе Юрійовичу, що, найбільш помітного, вдалося зробити в районі за цей рік?

Окрім того, що я вже назвав – значного кроку у залученні зовнішніх інвестицій та заходах з енергозбереження, я б відмітив те, що у 2016 році медичні заклади Охтирського району вперше за останні багато років отримали сучасне медичне обладнання. Зрозуміло, що його недостатньо, але це вже великий крок – продовжують придбаватись та будуть передані закладам охорони здоров’я до кінця року стоматологічні крісла, кардіографи, апарати УВЧ, тонометри та інше медичне обладнання. Окрім того, у 8 закладах за кошти районного бюджету проводились ремонтні роботи, а ще у двох - ФАПі с.Бугрувате та АЗПСМ с.Чернеччина, проведено капітальний ремонт. В цьому році, окрім запланованого на рік, вдалося закрити практично всі «хвости», які багато років висіли у програмі економічного і соціального розвитку – наприклад топкова школа с.В’язове, ремонт ФАПу с.Бугрувате придбання обігрівачів для бібліотек та інші об’єкти.

За рік роботи на посаді Ви, можливо, побачили нові проблеми та завдання, над якими варто працювати. Які вони?

За результатами першого року ми дійсно вноситимемо корективи в свою діяльність, будемо дещо змінювати напрямки і акценти роботи. В першу чергу маємо намір приділити увагу децентралізаційним процесам не у плані тиску на громади, а у плані інформаційної компанії. Вважаю, що спершу у цьому плані слід підготувати депутатський корпус районної ради, згодом - органи місцевого самоврядування нижчого рівня та пересічних громадян. Усі мають чітко розуміли переваги об’єднання громад та те, як користуватись повноваженнями, які вони отримають. Також у планах коригування напрямків роботи в плані енергозбереження - від твердопаливних котлів ми перемістимо акценти на утеплення фасадів та заміну вікон. Також є напрацювання у плані ремонту доріг та покращенню екологічної ситуації в районі. А ще плануємо кардинально підвищити активність у плані залучення коштів різних зовнішніх інституцій (приміром,  на 2017 рік плануємо подати до ДФРР не менше 15 проектів). Думаю, що все це та ще деякі новинки громада Охтирщини побачить вже незабаром у проекті Програми економічного і соціального розвитку Охтирського району на 2017 рік.

Ви досить часто здійснюєте робочі поїздки районом, що не зовсім властиво багатьом очільникам районних рад, які більше полюбляють кабінетну роботу. Що Ви про це скажете?

Я брав на себе відповідальність забезпечення районною радою контролю за делегованими повноваженнями, як про це й прописано в законодавстві про місцеве самоврядування. Тому намагаюсь приділяти максимальну увагу даному напрямку роботи. У цьому контексті не вважаю роботу голови районної ради кабінетною - особисто по декілька разів відвідував об’єкти, що ремонтуються, вносив ті чи інші пропозиції, робив зауваження, і, звичайно, як кажуть в народі, «підганяв». Адже час спливає дуже швидко, а з ним – і бюджетний рік. А з початком нового доведеться братися вже за інші ділянки роботи. Додам, що тільки на місцях, в сільських радах можна своїми очима побачити справжню ситуацію в районі. В кабінеті, на папері, вона, зазвичай, є набагато кращою, ніж насправді, а іноді – й кардинально відрізняється від тієї, про яку доповідають.

 Місцеве самоврядування не має вертикального підпорядкування. І все ж, його органи від області до району, селища та села мають працювати пліч-о-пліч. В яких формах здійснюється така співпраця?

В контексті децентралізаційних процесів у 2016 році ми вийшли на інший рівень співпраці з селищною, сільськими радами. Намагались працювати з ними не як підлеглими, а як з партнерами і колегами. При цьому, деякі сільські голови робили мені зауваження, що ми їх відпускаємо, але ми робили це свідомо, адже вже найближчим часом в об’єднаній територіальній громаді над ними не буде ні районної державної адміністрації, ні районної ради. Нікому буде їх підганяти, а проблем не зменшиться, а навпаки – збільшиться, оскільки значно зросте кількість повноважень на місцях.

Що Ви можете сказати про очільників громад Охтирщини? Можливо, когось хочете відзначити?

Не хотілося б виділяти нікого. Зазначу лише, що кожен із них має свої сильні сторони, у більшості – чималий досвід на посаді сільського голови. Ті, ж, кого рік тому було обрано уперше, намагаються не відставати від «старожилів».

Романе Юрійовичу, ми спілкуємось з Вами напередодні Дня місцевого самоврядування. Щоб Ви хотіли побажати очільникам громад, працівникам органів місцевого самоврядування, депутатам?

Користуючись нагодою, вітаю зі святом депутатів районної, селищної та сільських рад, працівників та ветеранів органів місцевого самоврядування, членів територіальних громад. Бажаю усім міцного здоров’я, миру, добра, наполегливості у реалізації життєвих планів, нових здобутків у надзвичайно важливій і відповідальній суспільній справі. Хай ваш високий професіоналізм, відповідальність і надалі сприяють зміцненню української державності та зростанню добробуту громадян! Нехай щира людська вдячність та повага будуть вашою нагородою за нелегку працю, а любов та підтримка ближніх зігрівають ваші серця серед щоденних турбот.

 

 

Охтирська міськрайонна газета «Прапор Перемоги» 

 

від 01.12.2016 № 48