Одними з важливих подій 2015 року стали вибори голів і депутатів місцевих рад та ухвалення Верховною Радою Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Його прийняття дало початок надзвичайно важливому процесу - укрупнення базових територіально-адміністративних одиниць в Україні.

Стара система не задовольняла вимоги сьогодення, не давала розвитку сільських територій. До реформи було надзвичайно багато територіальних громад, ефективність діяльності місцевих органів влади в яких була вкрай низькою або взагалі «нульовою». Наведу прості цифри. До реформи в Україні існувало 11520 територіальних громад: із них 458 міських, 783 селищних і 10279 сільських. Після завершення об’єднавчого процесу заплановано створення приблизно 1500 потужних дієвих громад з професійними службовцями.

Новообрані депутати Охтирської районної ради 7 скликання, і я, як голова, якому довірили її очолювати, з перших днів роботи активно вивчали нормативно-правову базу, досвід інших громад з питань децентралізації та регіонального розвитку. Крім того, мені двічі пощастило вивчати досвід розвитку об’єднаних громад безпосередньо в Польщі.

Нами (депутатським корпусом) вносились пропозиції під час складання перспективного плану об’єднаних територіальних громад Охтирського району, що був затверджений Кабінетом Міністрів України. Згодом, 27 червня 2017 року, з метою недопущення внесення змін до перспективного плану району, на 15 сесії Охтирської районної ради було ще раз обговорено це питання та направлене відповідне звернення до голови Сумської обласної державної адміністрації, голови Сумської обласної ради, представнику офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України.

На сьогодні вже маємо перші результати. У грудні 2016 року відбулися перші вибори до Грунської об’єднаної територіальної громади. І вже в цьому році передбачається освоєння нею майже 10,3 млн. гривень зовнішніх коштів на ремонт доріг та створення комунального підприємства. Крім цього, Грунську сільську раду у 2017 році відібрали для участі у реалізації проектів за кошти ДФРР з проектом «Придбання шкільного автобусу для Грунської ЗОШ І-ІІІ ступенів Грунської сільської ради» вартістю 1600 тис. грн. По інших об’єднаних громадах Сумської області є приклади виділення державою ще більших коштів.

Сьогодні в об’єднаних громадах Сумщини будуються сучасні адміністративні центри, школи майбутнього та багато іншого. Хотілося б, щоб найближчим часом про такі об’єкти почули і на Охтирщині.

Центральною виборчою комісією на 29 жовтня 2017 року призначені перші вибори голів та депутатів ще двох громад Охтирського району: Комишанської та Чернеччинської, на виході призначення виборів у Чупахівській громаді. Жителі новостворених громад повинні усвідомити, що метою створення об’єднаних громад є не тільки збереження тих послуг, які вони до цього отримували, а і їх розширення, наповнення новим змістом, якістю та наближенням до кожного з них. До того ж, це ще й можливість залучити для розвитку громади значні додаткові кошти із Державного бюджету та міжнародної допомоги.

На сьогоднішній день, всі міжнародні фінансові проекти, як то ПРООН, ДЕСПРО, USAID та інші направлені виключно на співпрацю з об’єднаними територіальними громадами. І тому, часу на навчання, стажування, набуття досвіду у майбутніх керівників громад немає. З перших днів має бути наполеглива, з професійним підходом командна робота по розбудові, формуванню нової структури ОТГ, залученню зовнішніх інвестицій, створення комунальних підприємств, обслуговуючих кооперативів та інше.

Адже Охтирщина, як розвинений промисловий та сільськогосподарський регіон, заслуговує кращого життя, ніж вона має, і саме децентралізація, створення ОТГ дає громадам важелі керування на місцях. І безпосередньо від того, як у перші роки функціонування ОТГ закладеться фундамент їх розвитку, залежить подальше майбутнє громад, заможність та покращення життя усіх мешканців.

 

Роман БУБЛИК, голова Охтирської районної ради