13 грудня у Києві відбувся круглий стіл «5% ренти для місцевих бюджетів: перспективи розвитку видобувних регіонів з 2018», де зібрались представники видобувних компаній, центральних органів влади та місцевої влади видобувних регіонів

Серед учасників був і представник від Охтирщини, начальник відділу з питань співробітництва та інвестицій районної ради Руслан Марченко.

Під час обговорень майбутньої реалізації Закону України №1793 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату», що вносить зміни до бюджетного розподілу рентної плати за яким 5% від ренти буде надходити в місцеві бюджети з 1 січня 2018.

Прийнятий закон викликав низку обговореннь щодо механізму розподілу та способів адміністрування цих коштів. Видобувні громади активно цікавляться, яким буде обсяг додаткових надходжень до місцевих бюджетів. Ці дискусії показали, що є потреба в публічному чіткому поясненні механізму децентралізації ренти.

Учасники мали можливість поставити практичні запитання, висловити свої думки та пророзиції, а також поділитися занепокоєннями, що дало можливість зрозуміти, які саме проблеми є найбільш актуальними у видобувних регіонах. Вперше відбулось широке та детальне обговорення механізму децентралізації ренти: як кошти збиратимуться, обліковуватимуться та куди витрачатимуться.

На завершення обговорення стало зрозуміло, що наступний рік буде тестовим і усі залучені сторони спостерігатимуть, як децентралізація ренти працюватиме на місцях.

Однією із ключових цілей Ініціативи Прозорості Видобувних Галузей (ІПВГ) є налагодження діалогу в трикутнику «влада-громади-видобувні компанії» та створенню платформи для дискусій. Цього разу ІПВГ стала платформою для обговорення особливостей розподілу  ренти на місця та того, як це зможе сприяти позитивним змінам у співпраці у зазначеному трикутнику та сприяти розвитку видобувних регіонів.

В результаті круглого столу учасники вирішили «поставити три крапки» в цій дискусії та повернутись знову до теми, коли закон почне свою дію і буде можливість обговорити практичні проблеми, які виникнуть в процесі розподілу на використання коштів.

Захід було проведено за підтримки урядів Німеччини та Великобританії через компанію Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.