Успішна та досить плідна підготовка освітянських закладів Охтирського району до нового навчального року, про що йшлося у виступах керівника галузі під час форуму педагогічної громадськості та апаратної наради при голові райдержадміністрації, послужили приводом нашої розмови на цю тему з головою районної ради Романом Бубликом. Адже, як виявилося, до позитивних змін «доклав руку», перш за все, місцевий депутатський корпус.

- Романе Юрійовичу, наскільки вагомою виявилася допомога районних депутатів освітянським закладам району?

- Почну з того, що нововведення в роботі районної ради пішли на користь як громадам, так і освітянській галузі зокрема. Мова, перш за все, про порядок формування пропозицій до районного бюджету чи змін до нього, програми економічного та соціального розвитку району тощо за участю депутатів районної ради. Без їх погодження (а вони, нагадаю, закріплені за тією чи іншою громадою), пропозиції селищної та сільських рад не приймаються. Завдяки цьому налагоджена більш плідна співпраця депутатів з владою на місцях, вони краще вивчають ті чи інші місцеві проблеми й звертаються за допомогою у їх вирішенні до районної ради.

Що ж до освітян, тут, на мою думку, переломною стала 14 сесія районної ради, що відбулась 28 квітня поточного року. Тоді відділу освіти були виділені на ті чи інші потреби кошти в сумі близько 2,4 млн. гривень. Тобто, якщо раніше, ми вишукували кошти на забезпечення виплати заробітної плати працівникам освіти, то цього року ми знайшли можливість подбати про зміцнення матеріальної-технічної бази навчальних закладів та виконання інших заходів з утримання навчальних закладів.

- Будь ласка, про це детальніше.  Куди ж були спрямовані ці чималі кошти?

- Напрями їх використання на тій же сесії були відображені в змінах до Програми соціального та економічного розвитку району. Зупинюсь на основних із них. Так, були придбані відповідні матеріали для утеплення даху Хухрянської і Бугруватської шкіл, Сонячненського і Височанського НВК,  переобладнано майстерню із заміною вікон, дверей тощо під приміщення дошкільної групи в Бугруватській школі (з 1 вересня школа працюватиме в режимі НВК), замінено вікна будівлі дошкільного підрозділу Сонячненського НВК,

встановлено твердопаливний котел та проведено ремонт тепломережі котельні у Литовському НВК, придбані комп’ютерні класи для Височанського НВК та Малопавлівської школи, комп’ютери для спеціалістів психологічної служби 5 навчальних закладів, 2 комплекти мультимедійної та  комп’ютерної техніки, бензопили для Хухрянської і Комишанської шкіл тощо.  

Крім того, цього року уперше за бюджетні кошти було придбано класні журнали, посуд для їдалень. З 1 вересня також уперше за кошти районного бюджету сплачуватиметься абонплата за Інтернет та стаціонарні телефони.

З 1 березня цього року удвічі зросли витрати на харчування дітей пільгових категорій в загальноосвітніх навчальних закладах. Чималі кошти виділялись з районного бюджету на оздоровчу кампанію, що дозволило оздоровити більшу кількість дітей пільгових категорій населення.

Більше того, введено стимулювання педпрацівників, які підготували переможців районних олімпіад з навчальних дисциплін, переможців конкурсів МАН, спортивних змагань. Раніше ж доплату отримували тільки ті із них, хто підготував переможців олімпіад обласного рівня.

- Чи проводиться районною радою аналіз використання виділених на ті чи інші потреби коштів? Чи все, що було заплановано квітневою сесією, виконано?

- Так, ми аналізуємо використання коштів, тримаємо, як то кажуть руку на «пульсі». Що ж до запланованого сесією, зазначу, що окремі роботи ще не виконані. Приміром, у Сонячненському НВК, де запланована реконструкція системи теплопостачання, та у Височанському НВК, де відбувається реконструкція вузла обліку газу, затримка із проектно-кошторисною документацією чи зміна до неї.

- А чи підтримують освітянську галузь селищна та сільські ради?

- В практику більшості сільських рад увійшла передача субвенцій із селищного/сільського бюджетів районному на вирішення проблем закладів освіти. З цією метою ними передано близько півмільйона гривень. Лідером у цьому плані є Пологівська сільська рада, де за виділені нею кошти для НВК придбано комп’ютери, проведені ремонтні роботи тощо.

- Романе Юрійовичу, Ви ще не згадали, що цього літа декілька навчальних закладів отримали шкільні автобуси.

- Так, 4 навчальні заклади отримали шкільні автобуси, що придбані на умовах співфінансування з районного і обласного бюджетів. Якщо ж уже згадали про них, додам, що цього року уперше виділені кошти на ремонт шкільних автобусів. Крім того, другий рік поспіль ми виділяємо кошти на паливо-мастильні матеріали для підвезення дітей (раніше ці витрати лягали на батьків чи спонсорів).

- Під час форуму педагогічної громадськості деякі навчальні заклади отримали не тільки традиційні грамоти і квіти, а ще й подарунки. Нібито за кошти районного бюджету…

- У цьому році з’явилась можливість придбати їх за рахунок бюджетних коштів. Тож 10 кращих навчальних закладів отримали хто комп’ютер, хто принтер, хто фотоапарат чи щось інше.

- Вочевидь, щодо підтримки освітян у 2017 році районна рада не тільки виконала, а й перевиконала найоптимістичніші прогнози?

- Ні, на цьому підтримка освітянської галузі не завершується. Наразі апарат райради збирає пропозиції, у т.ч. керівників навчальних закладів, що можуть бути внесеними на розгляд чергової сесії, проведення якої заплановане найближчим часом. Перевиконання районного бюджету дає нам таку можливість.

- Щоб Ви хотіли побажати освітянам з нагоди початку нового навчального року?

- Вітаю як освітян, так і усіх причетних до цієї галузі з новим навчальним роком. Від себе особисто та від депутатського корпусу районної ради дякую їм за щоденну напружену, самовіддану працю, за те, що вони не тільки щедро діляться з учнями своїми знаннями, а й виховують молоде покоління свідомих громадян, справжніх патріотів своєї держави. Бажаю їм подальших успіхів у наданні освітніх послуг, оптимізму, впевненості у завтрашньому дні, щастя та благополуччя в родинах! А депутатам районної ради хотів би подякувати за їх участь у підготовці навчальних закладів до нового навчального року.

 

Спілкувався Борис ЧИКАЛО